Контакти

Телефон

+38 (044) 494-04-26

E–mail

office@agro-region.com

Адреса

Kungsgatan 33, Box 1364, 111 93 Stockholm, Sweden

детальніше

© AGRO-REGION. All rights reserved.

UA EN
UA EN

Вітаємо партнерів та ділимося секретами успіху


21. 03. 18

Агрохолдинг HarvEast в минулу п’ятницю відсвяткував свій 7-й день народження. Привітати іменинників прийшли кити українського агробізнесу, представники найбільш успішних агрокомпаній України – СЕО ІМК і Агро-Регіон Алекс Ліссітса та Катерина Рибаченко, а також перший заступник голови правління агрохолдингу МХП Юрій Мельник.

 

І тут запрошених чекав сюрприз: генеральний директор компанії-іменинниці Дмитро Скорняков проінтерв’ював гостей. Вони, в свою чергу, розповіли про секрети успіху своїх компаній, а також про особисті досягнення і навіть трохи заглянули в майбутнє.

AgroPortal.ua побував на святі і відкриває завісу, про що ж говорили одні з кращих аграріїв країни.

 

Дмитро Скорняков: У чому секрет успіху вашої компанії?

 

Катерина Рибаченко, Агро-Регіон

Досвід. Ми успішні, в тому числі тому, що в минулому робили багато помилок. У підсумку, ми побудували дуже ефективну компанію, що досягає найвищих результатів. Сьогодні ми теж не боїмося помилок, ми їх не приховуємо, ми їх визнаємо, вчимося, йдемо вперед, стаючи все кращою і кращою версією себе.

 

Юрій Мельник, МХП

Складно відповісти, адже я прийшов в компанію, коли вона вже була побудована, була публічною. До цих успіхів я себе не можу зарахувати. У МХП були помилки, вони і сьогодні є. Були не найвдаліші бізнес-починання, які з часом довелося закрити, піти іншим шляхом. У компанії головне – побудова взаєморозуміння між топ-менеджментом, менеджментом і колективом. Наша мета – досягти рівня, коли всі співробітники будуть чесними. Чесність кожного – це те, до чого ми прагнемо сьогодні. Другий секрет успіху – мотивація. Не тільки матеріальна, це і взаємна мотивація. Люди повинні хотіти робити те, що вони роблять. І якщо ми цього досягаємо, ми отримуємо результат. Третя складова нашого успіху – це знання, новий досвід. Якщо скласти всі ці фактори, люди для нас – головні складові успіху.

 

Алекс Ліссітса, ІМК

У 2013 році, коли я очолив ІМК, загальний борг компанії був більш $ 150 млн. Гостро стояло питання виживання. ІМК відбулася як успішна компанія завдяки трьом критеріям. 1. Чесність. Зокрема, перед банками, перед партнерами, перед колективом, перед інвесторами. 2. Команда. Спочатку я думав, що одного Роналдо досить, щоб стати свого роду «Реалом» в агробізнесі. Але виявилося, не так все просто. Ми змушені були попрощатися з багатьма, хто уявив себе «зіркою» і не думав про командну роботу. Тепер я впевнений, що формування команди – довгий і трудомісткий процес, але це ключ до успіху. 3. Інновації та ефективність в усьому. За останні кілька років ми бачили багато прикладів невдалих проектів в АПК. Я більш ніж переконаний, що всі провали були пов’язані з неефективністю ведення бізнесу.

 

Дмитро Скорняков: Якою ви бачите свою компанію і агросектор в цілому через 10 років?

 

Алекс Ліссітса, ІМК

Я б не сказав сам про компанію, а про агросекторі в цілому. Адже не компанія визначає своє майбутнє, а сектор, в якому вона працює. До 2050 року населення Землі зросте, і потрібно буде вирішувати проблему дефіциту продовольства. Уже сьогодні існує теорія, що в Європі і Америці будуть споживати менше їжі, а раціон жителів Африки і Азії покращиться. Червоне м’ясо, свинина в Європі і в Америці стануть тим же, що сигарети в доброму товаристві зараз. Свинина – це холестерин. Червоне м’ясо витіснить штучне, біле м’ясо, дієтичне. Люди будуть дотримуватися так званого гнучкого вегетаріанства – тільки один день на тиждень споживати м’ясо. Що стосується азіатського ринку, тут очікується зростання споживання зернових, а також молочної продукції. Але знову ж таки: чи зможе Україна бути глобальним гравцем на ринку молока в Азії? Навряд чи, адже ми не проходимо за кліматичними умовами. Нам з вами потрібно розуміти, що буде далі. А далі буде повна прозорість ланцюжка: будь-який споживач, який буде купувати продукцію, захоче знати, з чого складається продукт. Тому я вважаю, що ми повинні дивитися на весь ланцюжок якості від виробництва до кінцевого продукту, якщо ми, звичайно, орієнтуємося на зовнішній ринок. ІМК для себе обрала тему інновацій та ефективності, а також прозорості. Ми хочемо, щоб через 10 років було зрозуміло, що це зерно вирощувалося на землі з таким-то складом, в такому-то регіоні і в таких-то умовах.

 

Юрій Мельник, МХП

Я точно знаю, що буде не так, як зараз. Буде мати величезний попит біле м’ясо, а це курка, якою ми займаємося (посміхається. – Прим. Ред.). Також будуть затребувані нут, сочевиця і горіхи, якими займається HarvEast. У найближчі 3-4 роки ми збираємося суттєво збільшити потужності виробництва м’яса птиці, що спричинить за собою розвиток всієї системи вертикальної інтеграції. Ми хочемо бачити м’ясо птиці на експортних ринках. Але, на жаль, сьогодні розвитком будь-якого експортного ринку займається бізнес, а вже потім з’являється держава. Це не правильно. Держава повинна давати бізнесу можливість розвитку експорту. Другий момент – впровадження інновацій. Це необхідність. З впровадженням технологічних інновацій сільське господарство України буде виглядати по-іншому.

 

Катерина Рибаченко, Агро-Регіон

У цьому році на форумі в Давосі проходила сесія, присвячена майбутньому їжі. В ході сесії обговорювалося, що люди будуть вживати в їжу в майбутньому. Там були листя, надруковані на принтері, неймовірні бургери з м’ясом з немяса. Як тільки люди знайдуть відповідь на питання про те, як зробити так, щоб синтетичне м’ясо було смачніше, ніж звичайний стейк, світ дуже зміниться. У нас шведські інвестиції, і я досить часто буваю в Стокгольмі. Там люди вже сьогодні переходять на боби, на горіхи, менше вживають м’яса і риби. Вони намагаються менше впливати на навколишнє середовище, у них змінилося свідомість. Другий крок у бік майбутнього – це скорочення кількості співробітників. Роботи і технології витісняють людей. Але роботи не вміють креативити. Тому всі ми шукаємо і боремося за таланти.

 

Дмитро Скорняков: Які якості вам особисто допомогли досягти успіху в житті?

 

Катерина Рибаченко, Агро-Регіон

Вважаю, що в бізнесі в цілому і в агро конкретно, повинно бути більше жінок. У нас, наприклад, дві з трьох директорів кластерів – жінки. Вони дуже зібрані, добре концентрують свою увагу, відповідальні. В цілому, жінки менш схильні до корупції, за винятком тих, хто вже занадто довго в українській політиці. Це якість у жінки з давніх часів, коли вона була берегинею вогнища, управляла селом, адже це треба було робити чесно і справедливо. Тим часом, чоловік полював – міг поставити капкан, вбити когось каменем, знищити за допомогою зброї. А це – вже не зовсім fair play. Я впевнена, що жінки можуть бути хорошими керівниками, вони за чесну гру, і це сприяє успіху. Це якість допомогло і мені.

 

Юрій Мельник, МХП

Мені по життю таланило на хороших людей, і це допомагало мені. Але я хотів би розповісти, чим зараз займаюся у своєму повсякденному житті. Засновник Alibaba Джек Ма недавно висловив теорію, згідно з якою в кожен період життя у людини повинно бути певний напрям діяльності. І в період з 50 до 60 років людина буде максимально ефективним тоді, коли він все, що знає, все, що вміє, буде передавати своїм послідовникам. Він мусить запустити наступне покоління своєї компанії. Якщо він, звичайно, не стоїть на місці. Мене радує те, що в центральному офісі компанії я сьогодні найстарший. До нас приходять студенти, яким я можу передавати свої знання. Я виріс в селі. І коли виріс, захотів полегшити життя батьків. І я завжди кажу студентам, що ні крапельки не шкодую про те, що потрапив в сільське господарство. А після 60, як каже Джек Ма, людина вже не повинен працювати в компанії, він повинен займатися онуками, сім’єю. Я до цього внутрішньо готовий і вважаю, що це правильно.

 

Алекс Ліссітса, ІМК

Я виріс в маленькому селі. Нас в сім’ї було четверо, і я був молодшим. Всі старші виїхали з села, а я залишився один. Я внутрішньо був готовий до експериментів і вдячний батькам, що вони дозволили мені пробувати щось нове. Я з п’ятого класу вів сімейний бюджет, і це всіх влаштовувало. Це почуття свободи дозволило мені домогтися успіху. В агробізнес я потрапив теж за власною ініціативою. Пішов в сільськогосподарську академію, тому що розумів, що туди точно поступлю. Потім прийняв вольове рішення вивчати німецьку мову. Адже всі кинулися вивчати англійську, а на англомовну програму потрапити за кордон було нереально. Так я потрапив на німецькомовну програму і через 12 років повернувся. Тому, думаю, в моїй історії успіху є якісь генетичні аспекти, а також особливості характеру. Мій рецепт успіху – не боятися експериментувати, намагатися робити те, що хочеться, йти вперед.

 

За матеріалами AgroPortal.ua

новини