Агроспільнота закликає АТ «Укрзалізниця» встановити чіткі зрозумілі норми та дати проведення аукціонів і кількість вагонів, що виставляються; надати можливість по всьому парку планувати перевезення з глибиною 3 місяці та більше, а залишок допродавати на споті, а також автоматизувати процеси висвітлення вузьких місць у реальному часі на всю глибину планування, що дасть змогу змістити контракти на кілька днів для уникнення простоїв через перенавантаження.
Збільшувати власний парк вагонів чи брати їх у довгострокову оренду — це один із виходів уникнення впливу УЗ, але на це потрібен час.
«Дійсно, приватний бізнес за можливості інвестує у вагони, знижуючи складову логістичних витрат, найбільш волатильну впродовж останніх років, — зазначає віцепрезидентка УКАБ Катерина Рибаченко. — Як результат — маємо бум виробництва вітчизняних вагонів, що не може не радувати. Окрім того, більш сучасні вагони — це краща якість зерна та менше втрат».
У свою чергу заступник директора з логістики Групи компаній Агро-Регіон Микола Муравйов вказує, що у сезон 2023/2024 вартість вагонів УЗ з 600 грн без ПДВ за добу у піковий період підвищилася у 5 разів — до 3000 грн без ПДВ за добу.
«Варто також враховувати не лише вартість вагону, але і розрахункові швидкості руху, які теж досить суттєво впливають на вартість логістики у вагонах УЗ. За розрахунковими швидкостями руху, УЗ рахує розрахункову кількість днів використання вагону у рейсі. Дані швидкості УЗ може змінювати кожного місяця. «Математика розрахунку» зрозуміла тільки самій УЗ і не завжди має сенс. Чим повільніше їде чи «повзе» вагон, тим вища вартість доставки», — зазначає Микола Муравйов.